Przegląd Teatru Japońskiego III etap projektu
AMBASADOR - KULTURA

repertuar

spektakle

"Powinność Księżniczki Kaguyi"
Reż. Kenshow Yamamoto
Teatr X (CAI) - Tokio

Co się stałoby się gdyby księżniczka Kaguyia przyszła na ziemię dziś? Wykorzystując machinę czasu, w zgodzie z teorią Alberta Ensteina przybyła z przeszłości  w nasze czasy,  W jaki sposób zmierzyłaby się z teraźniejszością? W jaki sposób obnażyłaby ułomność, ale i piękno naszego świata. Baśń o księżniczce Kaguyi ze zbioru „Opowieści zbieracza    bambusu” należy do jednej z najstarszych i najpiękniejszych japońskich podań. Księżniczka przybyła z Księżyca staje    się     papierkiem lakmusowym     dla     ludzkiej     natury.
Jej szlachetność i dobroć obnaża niedostatki człowieczeństwa. Siła miłości i piękno  ludzkich  uczuć  powodują jej  tęsknotę za życiem na Ziemi. Spektakl Teatru X (Cai) z Tokio stawia najważniejsze pytania, zderza ideały z teraźniejszą rzeczywistością.  Zapraszamy na  spektakl,  który z  perspektywy  japońskiej  baśni  opowiada o nas i naszych czasach.

Reżyseria: Kenshow Yamamoto

Absolwent Wydziału Nauk Politycznych, Wydziału Ekonomii Politycznej Uniwersytetu Waseda w 1980 r. Jeszcze na studiach wspólnie z dramaturgiem, Risei Kishidą założył teatr. Od 1982 r. do marca 2017 r. członek grupy teatralnej „En”(Koło). Był uczniem Tamasaburo Bando. 1988. Uczył się w Terry Sliver Studio w Nowym Jorku. Po powrocie do Japonii pracował jako reżyser, tłumacz, dramatopisarz, aktor, prowadził liczne warsztaty i zajęcia teatralne. Wydał książki „Fred Astaire”, „Aby zostać aktorem”, itp.

Warszawa: MTM, „Scena na Kocjana”, 27.11.2019 godz. 18.00
Poznań: Teatr Nowy, 04.12.2017 godz. 19.00

Kobo Abe "Przyjaciele"
Reż. Hiroaki Yamagutchi
Teatr Sobae - Kioto


Jedno z największych osiągnięć Kobo Abe  w dziedzinie teatru absurdu. Podobnie jak w swoich wcześniejszych dramatach Abe skupia się na powolnym   rozpadzie   indywidualności   człowieka.
Do mieszkania młodego    mężczyzny   wprowadza   się    rodzina, chcąca  ratować
go od samotności. To wydarzenie rozpoczyna serię absurdalnych zdarzeń, prowadzących do powolnej destrukcji w imię „rodzinnej miłości”.

Reżyseria: Hiroaki Yamaguchi

W 1997 roku został aktorem teatru „Tobidogu” (Kioto), W 2007 roku zorganizował własny teatralny zespół ”Konoshitayami”. Jest producentem, aktorem, operatorem dźwięku i światła. W 2009 roku rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Teatrologii Uniwersytetu w Osace. W 2011 i jednocześnie otrzymał nagrodę jako najlepszy reżyser w konkursie w Toga za spektakl "Papierowa Kula". W latach 2013 - 2015 studiował w St. Petersburgu w Państwowej Akademii Teatralnej na studiach magisterskich w klasie W.W. Fokina.

Warszawa: MTM, „Scena na Kocjana”, 28.11.2019 godz. 18.00
Poznań: Fundacja Malta, 06.12.2019 godz. 19.00

Zenkyu Kawata "Salaryman Kyogen"
Reż. Zenkyu Kawata
Teatr Ofice Kaja - Kioto


Typowy dzień pracownika japońskiego biura. Duchota, w  kącie,
bez ustanku, pracuje drukarka. Do końca pracy wiśnie zakwitną sto razy, a księżyc w pełni wzejdzie dziesięć tysięcy razy. Potem idziesz do browaru z kolegami, posłuchać nowych żartów szefa, zaśpiewać  razem  z  jego  zastępcą  karaoke.  Telefon  znów dzwoni…     Co można zrobić w  takiej rzeczywistości, aby  nie zatracić siebie w strumieniu dźwięków, nazwisk i rutyny? Oczywiście, pośmiać się! To właśnie robią Japończycy.

Reżyseria Zenkuy Kawata

Aktor tradycyjnego japońskiego teatru Kyogen. W 1999 r. wstąpił na Uniwersytecie w Kioto, gdzie uczył się w Kyogen Study Group (KGKK). Kawata studiował tradycyjną technikę aktorską Kyogen u nauczycieli Masao Kimura i Masami Amitani, mistrzów ze szkoły Ōkura. Od lat ćwiczy sztukę kyogen i bierze udział w wydarzeniach upowszechniających ją na świecie (organizuje warsztaty, szkolenia, seminaria). Od 2015 roku zaczął wykonywać „Salaryman Kyogen” - kyogen z współczesnymi postaciami

Warszawa: MTM „Scena na Kocjana”, 29.11.2019 godz. 18.00
Poznań: Fundacja Malta, 05.12.2019 godz. 19.00

Kunio Kisida "Papierowa Kula"
Antonii Pawłowicz Czechow "Niedźwiedź"
Reż. Hiroaki Yamaguchi
Teatr Konoshitayami - Kioto

Problemy  małżeńskie  wszędzie  są  takie  same.  „Jak  uratować żonę od nudy w niedzielę?” — mówi żona do męża „i jak nie sprawić przy tym kłopotu  mężowi …, — odpowiada mąż żonie. „Może kupimy  psa?”  –  proponuje  mąż, „Lepiej ptaszka!”  słyszy w odpowiedzi, „Tak, ptaszka!” – przytakuje, a żona na to „Tak, psa!”. Co robić z małżeńską powszedniością? Spektakl grupy Konoshitayami z japońskiej i rosyjskiej perspektywy dowcipnie opowiada o rozterkach małżeńskich.            


Króciutka sztuka Antona Czechowa „Niedźwiedź” (1888), gatunek który sam autor nazwał „żartem w jednym akcie”, także opowiada o   „bardzo   poważnym    pojedynku”   między     wdową    Popową
i kredytodawcą Smirnowem. Skomplikowane sieci, które zarzucił bohater, żeby otrzymać zapłatę długu, okazują się nieporównywalne z urokami bohaterki. Zwycięstwo w walce przechodzi     na     stronę     jednego,    to    drugiego     bohatera.  W    finale   triumfuje  harmonia  i zrozumienie relacji mężczyzny
i kobiety.

Warszawa: MTM „Scena na Kocjana” 30.11.2019 godz. 18.00
Poznań Fundacja Malta, 07.12.2019 godz. 19.00

 

Yukio Mishima „Wachlarz”
Reż. Narumi Kouhei
Teatr Dainanagekijo — Tsu


„Wachlarz”, bazujący na czternastowiecznej sztuce no o tym samym tytule, to ponadczasowa historia o miłości, samotności i zdradzie. Piękna  Hanako,  główna  bohaterka  sztuki,  każdego  dnia wyczekuje   na   stacji    kolejowej   przyjazdu    ukochanego    Yoshio. Z otwartym wachlarzem wpatruje się w twarz każdego napotkanego mężczyzny wierząc, że nie została porzucona na zawsze.

Reżyseria: Narumi Kouhei

Reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Dainanagekijo Absolwent Uniwersytetu Waseda. Obronił dyplom z teatru obrazów. Narumi tworzy prace pokazujące ludzki dramat z pozycji doświadczenia, budując obrazy świata poprzez samotność i wyczerpanie. Jego przedstawienia są wysoko oceniane w Japonii i za granicą za wielowarstwowość niezależną od języka. Spektakle pokazywane były w 20 miastach w Japonii i za granicą (Francja, Niemcy i Korea Południowa)..

Warszawa: MTM „Scena na Kocjana”, 01.12.2019 godz. 18.00
Poznań: Fundacja Malta, 03.12.2019 godz. 19.00

logo fundacji

II Etap projektu „Ambasador – Kultura”
Wizyta studyjna Tokio – Kioto – Osaka; 07-14.11.2018
Wykłady podczas Tokio Festival, w Kioto Art Center oraz Osaka Universyty
Spotkania z twórcami japońskiego teatru, przygotowania do III edycji projektu

Wykłady dla studentów teatrologii Uniwersytetu w Osace z okazji stulecia niepodległości Polski poprowadził: pan profesor Dariusz Kosiński -„Sto lat niepodległości Polski, sto lat teatru Polskiego” oraz Filip Frątczak – „Rola organizacji pozarządowych w teatralnym życiu Polski 1989 – 2018”. Serdecznie dziękujemy panu   profesorowi  Yasuchi Nagacie za wspaniałe przyjęcie w Osace oraz panu  Pawłowi    Pachciarkowi za tłumaczenie obu wykładów. Drugą część projektu „Ambasador – Kultura”, który realizujemy z okazji stulecia nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią współfinansował: Instytut Adama Mickiewicza,  Instytut  Teatralny im.  Zbigniewa Raszewskiego oraz Teatr Konoshitayami. Dziękujemy naszym mecenasom za wsparcie – Zarząd Fundacji „Plac Teatralny”.

ZAPROSZENIE DO WYGŁOSZENIA WYKŁADU

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz stulecia nawiązania relacji dyplomatycznych z Japonią w ramach projektu „Ambasador  – Kultura” Uniwersytet w Osace zaprosił do wygłoszenia wykładów p. prof. Dariusza Kosińskiego „100 lat niepodległości, sto lat teatru polskiego…”, oraz Filipa Frątczaka „Zmiany w teatrze polskim oraz rola organizacji pozarządowych w latach 1989 – 2018”. Pan prof. Dariusz  Kosiński  wygłosi  również  wykłady   podczas  Tokio  Festiwal
oraz Kioto Art Center. 

Program wizyty w Japonii zakłada liczne spotkania z japońskimi twórcami teatru, menagerami teatralnymi oraz przygotowanie kolejnych etapów projektu realizowanego wspólnie przez naszą fundację oraz Teatr Konoshitayami

 

TOKIO FESTIWAL
9 listopad 2019

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski prof. Dariusz Kosiński wygłosił w ramach Tokio Festival wykład: „Sto lat niepodległości, sto lat teatru Polskiego”. Wykład tłumaczył wybitny tłumacz dr Koichi Kuyama

Kraków
Teatr Ludowy
28, 29 września 2018

Kraków był ostatnim przystankiem na trasie polskiego tournée grupy Konoshitayami w Polsce. Nie mogło obyć się bez spaceru po grodzie Kraka, który  jest  miastem  partnerskim  Kioto,  skąd  pochodzi  Teatr  Konoshitayami. Gościnne progi przed japońskimi gośćmi otworzył Teatr  Ludowy  z  Nowej  Huty.  Tym razem imprezy  towarzyszące  zorganizowało Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Można było jak zwykle fotografować  się  w  yukatach.  Tym  razem  japońskich  tradycyjnych  strojów  nie  zabrakło  również  dla  Panów. Warsztaty origami cieszyły się nie słabnącą popularnością. Ceremonia herbaty kusiła rytualnością i smakiem oryginalnej japońskiej herbaty. Dużą popularnością  cieszyło  się  stoisko  z  pamiątkami  z  Japonii.  Widzowie  w  Krakowie  również  nie  zawiedli  Teatr  w Nowej Hucie zapełnił się do  ostatniego  miejsca,  a  przyjęcie  jakie  zgotowano  po  spektaklach  było  wyjątkowo ciepłe i serdecznie.  Podobnie jak w Poznaniu widzowie do  ostatniej  wspólnej  chwili  wykorzystali  możliwość  spotkania  z kulturą  Kraju  Kwitnącej  Wiśni.  Po  ciężkiej  pracy   chwila odpoczynku, przy  ciastku  i  kawie.  To  już  ostatnie  występy  naszego  japońskiego   partnera   w   Polsce.   Jeszcze   długa   wieczorna   rozmowa    o    tym, jak zaplanować  kolejne  etapy  projektu  „Ambasador – Kultura” i nazajutrz przejazd na lotnisko w Warszawie, skąd nasi goście odlecą do domu w Kioto.

Poznań
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego
25, 26 września 2018

25 i 26 września 2018 roku w Poznaniu Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego zgromadził pełną widownię na pokazach grupy Konoshitayami. Aktorzy  grający  w spektaklu „Małżeństwo”  p. Yuumi  Hirota  oraz  Daighaku  Futakuchi  stworzyl i wspaniałe widowisko nagrodzone owacjami   na   stojąco.  W spaniałą    imprezę  towarzyszącą   zorganizowali studenci   japonistyki  z  koła   naukowego  ” Creativa   Japonica” z UAM.  Podobnie jak w Warszawie można było fotografować się w yukatach, uczestniczyć w warsztatach origami. Dodatkowymi atrakcjami były warsztaty kaligrafii, japońskie  smaki  sushi  przygotowane  przez  kuchnię  japońską  zaprzyjaźnioną   z   Teatrem  Nowym.  Japoński wieczór  trwał   jeszcze   długo po zakończeniu spektaklu. Świetną organizacją popisał się zespół Teatru Nowego dzięki czemu polsko – japońskie spotkanie w Poznaniu było wyjątkowo atrakcyjne dla widzów, którzy wychodzili z teatru zadowoleni z kontaktu z kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni.

WARSZAWA
INSTYTUT TEATRALNY im. ZBIGNIEWA RASZEWSKIEGO
22, 23 września 2018 roku

Przyjazd  Teatru  Konoshitayami  na  tournee  do  Polski  z  okazji  obchodów  stulecia  nawiązania  dyplomatycznych  relacji  pomiędzy Polską a Japonią przygotowywany był przez naszą Fundację od roku. Warszawa była pierwszym miastem na trasie pobytu w Polsce tej japońskiej grupy teatralnej. Podczas  dwóch  przystanków warszawskiego  i  poznańskiego  bardzo  pomogli  nam studenci japonistyki z koła naukowego „Creativa Japonica” z UAM  z  Poznania.  Szczególnie  podziękować  pragniemy  pani  Romie Łęckiej,  która  wsparła  naszą  pracę  w  obu miastach. Przygotowania do spektakli są bardzo precyzyjne i profesjonalne. Artyści wspólnie z ekipą techniczną budują scenografię. Potem następuje rozgrzewka bardzo intensywna, trwa około godziny. Aktorzy są świetnie przygotowani do występów, dzięki temu precyzja wykonania, poziom  improwizacji  podczas  spektaklu  wzrasta  i  podziwiać  możemy  jakoś  i  lekkość  wykonania.  Występy Teatru Konoshitayami z Kioto w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zgromadziły liczną publiczność. Widzów witała manager grupy p. Polina Samsonova w tradycyjnym japońskim kimonie. Dwie jednoaktówki „Papierowa Kula” Kunio Kishydy oraz „Niedźwiedź” Antoniego Czechowa pojawiły się na scenie Instytutu Teatralnego pod wspólnym tytułem „Małżeństwo”. Reżyserem przedstawienia jest pan Hiroaki Yamaguti. Warszawskie  pokazy  zostały  przyjęte  oklaskami  na  stojącą, co   sprawiło   nam  –  organizatorom   ogromną    radość,    mieliśmy   pewność co  do  poziomu  artystycznego  prezentowanego  przez naszego  japońskiego  partnera. W przerwie spektaklu warszawianki mogły przebrać się w yukaty – letnie japońskie stroje, co sfotografowaliśmy, a zdjęcia umieściliśmy na naszym profilu FB. Dużym zainteresowanie cieszyły się również warsztaty origami, które popularnością przewyższyły nasze oczekiwania. Warszawiacy chętnie pytali o japońskie zwyczaje, tradycje, kulturę.  Pani  Roma  tłumaczyła  pytania  i  odpowiedzi  zainteresowanych  osób.  Po  spektaklu  zasłużona kolacja i długie rozmowy o planach na przyszłość i kolejnych przystankach na trasie polskiego tournee grupy teatralnej Konoshitayami.

I Etap projektu „Ambasador – Kultura”
Tournée Teatru Konoshitayami w Polsce:
21 – 30 IX 2018  
Warszawa, Poznań, Kraków

Polska Fundacja Artystów Scenicznych „Plac Teatralny” wypełniając swoją misję dyplomacji kulturalnej realizuje wspólnie z Teatrem Konoshitayami z Kioto projekt „Ambasador – Kultura”. Projekt realizowany jest dla uczczenia setnej rocznicy ustanowienia relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską, a Japonią. Naszą pracę patronatem honorowym objęła Ambasada Japonii w Polsce. Partnerami  projektu  są  Instytut  Adama  Mickiewicza, Instytut Teatralny  im. Zbigniewa  Raszewskiego  w  Warszawie,  Teatr Nowy im. Tadeusza  Łomnickiego w Poznaniu, Teatr Ludowy w Krakowie, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Muzeum Sztuki i    Techniki  Japońskiej  „Manggha”.    Katedra   Orientalistyki  UAM w Poznaniu, Koło Naukowe Studentów Japonistyki Creativa Japonica. Kioto Art Center.

Pierwszą część dwuletniego projektu stanowi tournee Teatru Konoshitayami po Polsce:

Warszawa, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego;
22, 23 września 2018 roku godz. 19.00
Poznań, Teatr Nowy im. T. Łomnickiego;
25, 26 września 2018 roku godz. 19.00
Kraków, Teatr Ludowy:
28, 29 września 2018 roku godz. 19.00

Po bilety zapraszamy do kas:
w Warszawie Instytutu im. Zbigniewa Raszewskiego,
w Poznaniu
 Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego
w Krakowie 
Teatru Ludowego w Krakowie.

W  dniu  pokazu   półtorej  godziny  przed  spektaklem  zapraszamy na  liczne  atrakcje  związane  z  kulturą i sztuką Japonii. Będziemy prezentować sztukę ikebany, origami, pisać dla Państwa Wasze imiona i nazwiska w języku japońskim, będziemy robić Państwu zdjęcia w oryginalnym kimonie. Przygotujemy również orientalne potrawy na podstawie przepisów japońskich pań domu.

Autorem projektu jest Filip Frątczak.
Koordynatorami są ze strony japońskiej: Polina Samsonova, ze strony polskiej Filip Frątczak