"Próba" - pierwsze słuchowisko radiowe nagrane zdalnie

To była nasza odpowiedź na epidemię

91997348_261328894895230_6042339487286034432_n

Filip Frątczak i Piotr Świątkowski – pomysłodawcy  noweli radiowej „Próba”. Chcieliśmy zrobić coś wyjątkowego, dać nadzieję, kiedy zaczyna jej brakować. Filip Frątczak jest producentem projektu, Piotr Świątkowski scenarzystą i reżyserem.

Polska Fundacja Artystów Scenicznych „Plac Teatralny” wspólnie z Radiem Poznań, Oddziałem ZASP w Poznaniu, dzięki finansowaniu z „Funduszu Popierania Twórczości” Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, współtworzy pierwsze na świecie słuchowisko w trybie zdalnym. „Próba” bo tak się nazywa nasza nowela radiowa ze względu na szerzącą się pandemię koronavirusa nagrywana jest przez naszych aktorów zdalnie. Piotr Świątkowski autor scenariusza i reżyser słuchowiska wmontował rzeczywistość epidemii w życie muzyków półamatorskiego zespołu muzycznego „Kantata”. Fundacja „Plac Teatralny” wspiera realizację projektu od strony organizacyjno-prawnej.
Uwięzieni w domach muzycy zespołu „Kantata”, za namową swojego dyrygenta, organizują próby on-line. Każdy z muzyków łączy się codziennie z kierownikiem zespołu, aby odegrać na odległość swoją partię koncertu. To, w największym skrócie, fabuła „Próby”.

Zależy nam na nagraniu ciekawego słuchowiska, ale również na tym, aby dać pracę aktorom, który znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej – mówi przewodniczący poznańskiego oddziału ZASP Filip Frątczak. – Bezpieczeństwo aktorów jest dla nas priorytetem. Bohaterowie rozmawiają przez komunikatory internetowe, dzięki czemu pracujemy zdalnie. Scenariusz „Próby” powstaje na bieżąco. Postaci komentują realne wydarzenia. Bawią, wzruszają i podnoszą na duchu.

– Muzycy „Kantaty” rozmawiają o sztuce, problemach rodzinnych i niezrealizowanych planach – mówi autor scenariusza Piotr Świątkowski z Radia Poznań. – Dyrygent składa nadesłane fragmenty nagrań i publikuje je na profilu zespołu. „Kantata” staje się zjawiskiem społecznym, odpowiedzią ludzi kultury na lęk i samotność czasu zagrożenia epidemicznego.

Autorem partii wykonywanych przez muzyków jest muzyk, poeta i dziennikarz Radia Poznań Andrzej Ciborski. W słuchowisku grają aktorzy z teatrów w Poznaniu, Kaliszu, Gnieźnie, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze.

Zespół artystyczny słuchowiska "Próba"

Filip Frątczak
 Michał Zadra- dyrygent, nauczyciel muzyki

Julia Patan 
skrzypaczka – żona Michała

Anna Langner
Zosia – flecistka

Maciej Hązła  
dr. Franek, kontrabasista

Kinga Kaszewska-Brawer Dorota – żona dr. Franka

Edyta Łukaszewska Angelika – pianistka

91808475_797560760768591_3612240827931164672_n

Beata Chorążykiewicz
Mama Michała

Anna Mierzwa
Sąsiadka Michała

Martyna Zaremba-Maćkowska
Mama Jureczka

Bartosz Buława 
Bartek – wiolonczelista

Wojciech Masacz
Kaszpirowski
Anioł Stróż Michała

Michał Grudziński
Kubera – perkusista

Wojciech Siedlecki

Wojciech Siedlecki
Ojciec Michała

IMG_0275

Bożena Grzybowska
Dyrektor szkoły Michała

Cezary Żołyński
Długowłosy dziennikarz

Monika Belau
Zakonnica

Dariusz Sosiński
Himalaista

Andrzej Lajborek-min

Andrzej Lajborek
Wybitny poeta

Partnerami słuchowiska są:

Regionalna Rozgłośnia Polskiego Radia
"Radio Poznań"

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

ZASP - Oddział w Poznaniu