Polska Fundacja Artystów Scenicznych „Plac Teatralny” wspólnie z Radiem Poznań, Oddziałem ZASP w Poznaniu, dzięki finansowaniu z „Funduszu Popierania Twórczości” Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, współtworzy pierwsze na świecie słuchowisko w trybie zdalnym. „Próba” bo tak się nazywa nasza nowela radiowa ze względu na szerzącą się pandemię koronavirusa nagrywana jest przez naszych aktorów zdalnie. Piotr Świątkowski autor scenariusza i reżyser słuchowiska wmontował rzeczywistość epidemii w życie muzyków półamatorskiego zespołu muzycznego „Kantata”. Fundacja „Plac Teatralny” wspiera realizację projektu od strony organizacyjno-prawnej.
Uwięzieni w domach muzycy zespołu „Kantata”, za namową swojego dyrygenta, organizują próby on-line. Każdy z muzyków łączy się codziennie z kierownikiem zespołu, aby odegrać na odległość swoją partię koncertu. To, w największym skrócie, fabuła „Próby”.
Zależy nam na nagraniu ciekawego słuchowiska, ale również na tym, aby dać pracę aktorom, który znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej – mówi przewodniczący poznańskiego oddziału ZASP Filip Frątczak. – Bezpieczeństwo aktorów jest dla nas priorytetem. Bohaterowie rozmawiają przez komunikatory internetowe, dzięki czemu pracujemy zdalnie. Scenariusz „Próby” powstaje na bieżąco. Postaci komentują realne wydarzenia. Bawią, wzruszają i podnoszą na duchu.
– Muzycy „Kantaty” rozmawiają o sztuce, problemach rodzinnych i niezrealizowanych planach – mówi autor scenariusza Piotr Świątkowski z Radia Poznań. – Dyrygent składa nadesłane fragmenty nagrań i publikuje je na profilu zespołu. „Kantata” staje się zjawiskiem społecznym, odpowiedzią ludzi kultury na lęk i samotność czasu zagrożenia epidemicznego.
Autorem partii wykonywanych przez muzyków jest muzyk, poeta i dziennikarz Radia Poznań Andrzej Ciborski. W słuchowisku grają aktorzy z teatrów w Poznaniu, Kaliszu, Gnieźnie, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze.